Aralık
02
2016

GÜZELLİKTE İP ETKİSİ

İPLE AMELİYATSIZ CİLT GERME VE GENÇLEŞTİRME

 

Estetik alanında en önemli ve heyecan verici yenilikleri cilde ip uygulanması oluşturuyor. İple yüz ve vücut germe işleminde ciltten emilen özel cerrahi ipler kullanılarak yüz, boyun, karın, bacak ve kollar gibi vücudun pek çok bölgesinde belirgin bir gerginlik elde ediliyor. Bu işlemlerin en önemli özelliği ise oldukça güvenli, etkili, kalıcı ve pratik olmaları. Sonuç olarak cilt daha parlak, daha aydınlık ve daha sıkı hale gelerek belirgin bir gençleşme sağlanıyor.

 

Günümüzün gelişmiş teknikleri ile yapılan bu iple gençleştirme uygulamaları, cerrahi uygulamalara etkili ve güçlü bir alternatif olarak da görülebilir.

 

İple cilt germe uygulamasının pek çok farklı tekniği olmakla beraber, uygulamanın temel prensibini kılçıklı ya da düz olarak nitelendirilen polidioksanon (PDO) tipte özel iplerle, uygulama bölgesindeki yumuşak dokuların yukarıya çekilerek gerilmesi oluşturuyor.

 

 

İple cilt germe işlemine başlamadan önce hastanın yüz veya diğer uygulama bölgesi temizlenerek bölgesel anestezi sağlayan krem sürülür. Uzman hekim bu bölgeye uygulanacak iplerin sayısını ve yönünü kişinin ihtiyacına özel olarak belirler ve detaylı bir planlama yapar. Bu şemaya uygun olarak, önceden belirlenmiş olan bölgelerde, ince uçlu iğne ya da kanüller içine yerleştirilen ipler cildin derin katlarına yerleştirilir.

 

 

İple cilt germe uygulamasında, hastanın yüzüne yerleştirilen bu özel iplere vücut olumlu tepki veriyor. Bu sayede cilt açısından son derece önemli olan fibroblastların üretimi tetikleniyor ve ciltte yoğun bir kolajen maddesi artışı elde ediliyor. Bu durum, iple cilt germe uygulamasında hedeflenen kaldırma (lifting) ve yaşlanma karşıtı (antiaging) etkiyi de artırıyor.

 

 

İple cilt germe uygulamasının etkileri kişide uygulama sonrasında hemen görülebiliyor. Uygulamadan sonra zaman ilerledikçe etki giderek artıyor, birkaç ay içerisinde tam etki ortaya çıkıyor ve en az iki yıl sürüyor.

 

 

Uygulama yerlerini tüm yüz, kaşlar, gıdı, boyun, kol, bacak ve karın oluşturuyor.

 


İple cilt germe tedavisinden sonra kişi günlük hayatına hemen geri dönebiliyor. Uygulama sonrasında yüzde hafif derecede şişlik ve morluk görülebiliyor, ancak bu durum kısa bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor. Kişi başlarda bir çekme ya da gerilim hissedebilirse de bu zamanla yok oluyor.

Geri Dön

Copyright © 2012 Doktor Mukaddes Özcan Cilt Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı